GRADIS
Opis zagadnień badawczych zespołu
- Zastosowanie metod formalnych do wspomagania przybliżonych obliczeń w celu zapewnienia nieprecyzyjnych, ale użytecznych rozwiązań złożonych problemów obliczeniowych.
- Rozwój teorii grafów, ze szczególnym uwzględnieniem kooperacji różnych gramatyk grafowych i ich zastosowania rozwiązaniach informatycznych.
- Zrównoleglenie obliczeń dzięki rozwojowi autorskich koncepcji grafów komplementarnych (ComplementaryGraphs) oraz grafów ciętych (SlashedGraphs) na bazie koncepcji systemów wieloagentowych.
- Powiązanie metod grafowych z innymi metodami sztucznej inteligencji.
Zastosowanie powyższych zagadnień w praktyce, w tym do: projektowania i optymalizacji oświetlenia ulicznego, analizy schematów bezpieczeństwa danych i informacji, zarządzania energią i planowania wytwarzania oraz zużycia, reprezentacji złożonych środowisk, w tym problemów architektonicznych celem skutecznego wnioskowania i identyfikacji nowej wiedzy.
Celem komercjalizacji wyników badań zespołu w 2014 roku została powołana (z udziałem AGH oraz KIC InnoEnergy) GRADIS sp. z o.o. (http://gradis.pl).Z sukcesem wdrożyła ona wspomniane koncepcje we wspomaganym przez sztuczną inteligencję projektowaniu oświetlenia zewnętrznego w Tbilisi, Gruzja (96 tys. punków świetlnych), Waszyngtonie (54 tys. punktów świetlnych), oraz kilkudziesięciu projektów krajowych.
Skład Zespołu
Leszek Kotulski
Uzyskał tytuł z Nauk Technicznych w dyscyplinie Informatyka. Jest autorem 137 oryginalnych prac twórczych, w tym: 3 książki, 22 artykuły opublikowane w czasopismach zagranicznych (w tym 16 z Listy Filadelfijskiej), 32 artykuły opublikowane w czasopismach krajowych, 81 referatów opublikowanych w materiałach konferencji zagranicznych, 6 referatów opublikowanych w materiałach konferencji krajowych. Był zastępcą Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Informatyki UJ (październik 2004- wrzesień 2006). Pełnił obowiązki Kierownika Katedry Systemów Rozproszonych w Instytucie Informatyki UJ (październik 2005 - wrzesień 2006).Był sekretarzem Komisji Elektrotechniki Informatyki i Automatyki Polskiej Akademii Nauk (2011-2015). Był kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na wydziale EAIiIB AGH (od 1 października 2012 do 30 października 2020). Był kierownikiem naukowym 8 grantów krajowych i 2 międzynarodowych (w tym jeden z w ramach Horyzont 2020). Skutecznie brał udział w komercjalizacji wyników badań:
• Założyciel (w 1993 roku) i Prezes Zarządu (do 2004 roku – gdy zrezygnował z działalności komercyjnej) spółki SAWAN GRUPA SOFTBANK S.A., która specjalizowała się w realizacji systemów wspomagania zarządzania (MIS) ze szczególnym wykorzystaniem technologii hurtowni danych.
• Współzałożyciel spółki GRADIS sp. z o.o. będącej spin-offem AGH z udziałem KIC InnoEnergy. Aktualnie jest jej prezesem zarządu.
Andrzej Bielecki
Zainteresowania naukowe koncentrują się w następujących obszarach badawczych.
1. Matematyka – teoria układów dynamicznych.
2. Informatyka – sztuczna inteligencja, w szczególności:
a) matematyczne podstawy – analiza dynamiki procesu nauki sieci neuronowych,
b) psychologiczne i biologiczne inspiracje dla systemów sztucznej inteligencji.
c) zastosowania systemów sztucznej inteligencji, przede wszystkim w technice i medycynie.
3. Cybernetyka, a w szczególności:
a) biocybernetyka – modelowanie przekazywania sygnałów w neuronie,
b) cybernetyka ekonomiczna – analiza dużych systemów, przede wszystkim służby zdrowia na poziomie państwa.
Adam Sędziwy
Jest absolwentem Fizyki (fizyka teoretyczna) I Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z rozpoznawania obrazów medycznych, habilitacja z zastosowania rozproszonych modeli I transformacji grafowych w projektowaniu I sterowaniu. Aktualnie kontynuuje badania nad zastosowaniem systemów agentowych oraz metod i modeli grafowych. Autor ponad 70 prac naukowych.
Igor Wojnicki
Jest absolwentem Katedry Automatyki wydziału EAIiE, AGH. Doświadczenie zdobywał m.in. w ośrodkach naukowo-badawczych w USA: University of St. Louis Missouri oraz South Illinois University Edwardsville. Obecnie prowadzi badania związane ze sztuczną inteligencją, a w szczególności inteligentnym sterowaniem, reprezentacją i przetwarzaniem wiedzy z wykorzystaniem grafów. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów badawczych ukierunkowanych na wykorzystanie w przemyśle oraz komercjalizacją wyników badań naukowych.
Artur Basiura
Absolwent Katedry Automatyki wydziału EAIiE, AGH. Posiada szerokie doświadczenie w realizacji i zarządzaniem komercyjnymi projektami informatycznymi (obszaru bilingu, e-commerce i integracji). Realizował projekty dla takich firm jak Orange, T-Mobile, Asseco. Posiada tytuł MBA, oraz certyfikaty z zarządzania projektami: PMI PMP, MCP MSF. Naukowo zajmuje się problematyką sztucznej inteligencji, związaną z użyciem grafów do reprezentacji wiedzy. Prowadzi badania w obszarze Smart City, związaną z optymalizacją parametrów infrastruktury oświetleniowej.
Sebastian Ernst
Prowadzi prace naukowe oraz dydaktyczne związane ze sztuczną inteligencją oraz zarządzaniem danymi. Uczestniczył w licznych krajowych i międzynarodowych projektach badawczych związanych z analizą i przetwarzaniem danych, z zastosowaniem szerokiego spektrum rozwiązań, obejmujących również systemy klasy „big data”. Przygotowywał, a następnie kierował wykonaniem zadań badawczych w pionierskim projekcie stworzenia systemu inteligentnego oświetlenia drogowego w dwóch dzielnicach Krakowa. Obecnie prowadzi badania związane z semantyczną analizą danych geoprzestrzennych i ich wykorzystaniem w systemach „smart city”.